Jdi na obsah Jdi na menu

Chvála stvoření se sv. Františkem

9. 10. 2016
article preview

Blahutovice byly zcela německá obec. Dnes se tam křesťané snaží smířit současné i bývalé obyvatele a pomoci těm současným cítit se v Blahutovicích jako doma.

V minulém století pan Bayer odkázal kongregaci Dcer Boží lásky svoji zemědělskou usedlost. Z jeho domova se stal tedy klášter. Po druhé světové válce ale německé sestry museli odejít do Německa a v padesátých letech byly vyhnány i ty české jak z kláštera, tak z kongregace. Pozemky i s budovou se staly národním majetkem. Dokud byly děti, sloužil bývalý klášter jako školka. Pak ale děti nebyly a klášter chátral do roku 2000. Tehdy "nadšenci" z Blahutovic a okolí založili občanské sdružení Bayerův odkaz. Koupili ruinu bývalého kláštera a z darů místních obyvatel a také těch odsunutých začali objekt spravovat.

Dnes tedy klášter slouží skupinám k ubytování a také jako duchovní a kulturní centrum obce. Díky vztahům se také podařilo v Blahutovicích vybudovat Františkovu cestu, první v naší zemi. Je to cesta procházející obcí i okolní krajinou s jednotlivými zastaveními inspirovanými Chválou stvoření od sv. Františka z Assisi.

Každým rokem  v blízkosti svátku svatého Františka se uskuteční společné putování touto Blahutovickou cestou, je dlouhá přibližně tři kilometry a prochází významnými místy v okolí, i uvnitř obce. Letos se sešlo asi 80 účastníků v neděli 2. října odpoledne. Poutníci zblízka i z dáli, děti, i ti věkem starší, někteří nesli kameny jako symbol smíření, které pak na závěr vložili na mohylu, vyjadřující snahu i touhu po smíření i odpuštění. FOTO

Díky všem, kteří tuto aktivitu iniciovali a také ji nadále podporují.

Více:

Sluneční píseň sv. Františka

Františkova cesta

Jeseník nad Odrou Blahutovice

GEOCACHING

img_6862.jpgimg_6878.jpgimg_6864.jpg